خانه » ورزش » AFC در آزمون بزرگ بی طرفی

AFC در آزمون بزرگ بی طرفی

قرار است فردا جلسه مهمی در کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص بازگشت میزبانی کشورهایی مانند ایران و قطر برگزار و تصمیم نهایی اتخاذ شود.


به گزارش “توپ ۹۰”، روزنامه رای قطر در گزارشی مفصل به جلسه مهم کنفدراسیون فوتبال آسیا در مورد بازگشت میزبانی به این کشور پرداخته است.
در گزارش این نشریه آمده است: “دفتر اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا فردا جلسه ای مهم را در خلال اجلاس فردا تحت هدایت سلمان بن ابراهیم برگزار می کند. AFC با چالشی جدی با کشورهای محکوم شده مواجه است و باشگاه های امارات متحده عربی و عربستان سعودی از برگزاری بازی های لیگ قهرمانان خود در دوحه طفره می روند.
اتحادیه فوتبال قاره آسیا نیز مجبور است سیاست را از ورزش جدا کرده و به اجرای مقررات ادامه دهد. با این تفاسیر فردا یک آزمون مهم برای اثبات پیروی از قوانین، از جمله قوانین مربوط به تفکیک سیاست های ورزشی و نیاز به پیروی از قوانین و مقررات بدون هیچ فشاری پیش روی کنفدراسیون فوتبال آسیاست.
اهمیت نشست دفتر اجرایی AFC از این باب است که بحث در مورد درخواست عجیب امارات عربستان و امارات متحده عربی برای انتقال مسابقات باشگاه های کشورهای مذکور در سال جاری در مقابل باشگاه های کشورقطر  به استادیوم های بی طرف انجام خواهد شد و این تقاضای عجیب و غیرقابل قبول در آن ورزش  با سیاست عجین شده است، با سیاست های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مغایرت دارد.
البته این تصمیم به طور ضمنی توسط کمیته مسابقات AFC به ریاست سعود المندانی، معاون ریاست AFC و اعضای این کمیته، از جمله فدراسیون های فوتبال عربستان سعودی و امارات که نمی توانند به قطر سفر کنند مورد مخالفت قرار گرفت تا آنها نیز با دولت هایشان برای صدور مجوز سفر به قطر مباحثه و مذاکره کنند.
بیانیه کمیته مسابقات AFC تاکید داشت که دستورالعمل های AFC تصریح می کند که ویزا ورود به قطر باید صادر شده و امنیت و ایمنی نیز توسط فدراسیون کشور میزبان تامین شود و در این بیانیه توصیه شده که دولت ها از این دستورالعمل ها پیروی کنند.
همچنین کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز محرومیت هایی را برای فدراسیون های عربستان و امارات متحده عربی به دلیل ممنوع کردن ورود گزارشگران رسانه ها از ورود به زمین در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه و لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۱۷ در نظر گرفته است.
هیئت اجرایی AFC درخواست های فدراسیون های عربستان و امارات را رد کرده است و معتقتد است قطر کشوری امن بوده که قادر به تامین امنیت مسابقات، آنهم در شرایطی که در کشور های اطراف قطر درگیری های شدیدی وجود دارد بوده است.”
در ادامه این گزارش آمده است: “همانطور که امارات و عربستان سعودی حق دارند در استادیوم های خود بازی کنند، این حق برای قطر نیز وجود دارد خصوصا اینکه همیشه برخورد و پذیرش خوبی از سوی این کشور نسبت به تیم هایی که به قطر سفر کرده اند وجود داشته است.
همچنین هیئت اجرایی AFC از تمکین از درخواست امارات متحده عربی و عربستان سعودی برای تکذیب بیانیه های قبلی که در مورد رفتار ناعادلانه صادر شده بود، اجتناب ورزید. برجسته ترین این بیانیه ها، بیانیه ای در ۲۳ ژوئن بود که خواهان بی طرفی سیاسی از اعضای اتحادیه شده بود.
AFC در نامه خود تأکید کرد که در ماده ۳٫۲ از اساسنامه کنفدراسیون فوتبال آسیا بیان شده است که این کنفدراسیون در همه امور سیاسی و مذهبی بی طرف است.
این نامه همچنین تأکید کرد که فدراسیون های ملی عضو در کنفدراسیون باید با ماده ۱۴٫۴ موافق باشند که بیان می کند اعضای انجمن باید مستقل و بدون مداخله از سوی احزاب دیگر اداره شوند.
AFC از بازیکنان می خواهد تا به اصول اساسی آینده احترام بگذارند. در این راستا، AFC به ماده ۶ اساسنامه اشاره می کند که بیان می کند: “هر فرد و سازمانی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم به این اساسنامه متعهد هستند باید به همه دستورالعمل و تصمیمات صادر شده توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا احترام بگذارند.”
AFC از اخذ و اعمال تصمیمات انضباطی علیه نقض اصول این اساسنامه دریغ نخواهد کرد و دستور داده شده که ناظران تعیین شده برای هر دیدار گزارش هر تخطی از قوانینی را مطرح کنند.
ترجمه: آریا فاطمی مقدم


پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

پنج × چهار =