خانه » موسیقی و هنر » طرح کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی زیر دست مجلسی‌ها

طرح کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی زیر دست مجلسی‌ها

طرح تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع‌دستی که از سوی ۱۰۰ نماینده مجلس امضا شده، قرار است این هفته در صحن علنی به رأی گذاشته شود.

به گزارش ایسنا، درحال حاضر موضوع گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در ذیلِ کمیسیون فرهنگی مجلس تعریف شده که به زعم فعالان گردشگری، جزو منفعل‌ترین کمیسیون‌ها نسبت به این مباحث به شمار می‌آید که کمترین جلسه‌ها را به این سه حوزه اختصاص می‌دهد و نظارت مستمری بر قوانین و طرح‌ها ندارد.

پروانه سلحشوری، که طرح تشکیل کمیسیون ویژه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در مجلس را پیگیری می‌کند، درباره ضرورت انجام چنین کاری با توجه به این‌که فراکسیونی با این عنوان در مجلس وجود دارد، گفته است: ساختار کمیسیون به نسبت فراکسیون، رسمی، دائمی و قانونی‌تر است. کمیسیون موظف است در هفته دو بار جلسه بگذارد و این درحالی است که فراکسیون میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری با حدود ۱۵۰ عضو جز چند جلسه درباره‌ی برنامه ششم، در یک سال گذشته، جلسه دیگری نداشته است، چون الزامی برای این کار ندارد، ضمن این‌که همه اعضای آن هم در این جلسات حاضر نمی‌شوند.

سلحشوری در تفاوت فراکسیون و کمیسیون گفته؛ طرح‌ها و لوایح به کمیسیون‌ها ارجاع داده می‌شود، نه فراکسیون‌ها، علاوه‌بر این فراکسیون به کسی پاسخگو نیست، حتی برخی از آن‌ها فضایی ندارند که بخواهند جلسه تشکیل دهند.

ایده‌ی تشکیل کمیسیون ویژه بر اساس ماده ۴۴ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با توجه به اهمیت موضوع گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران و ضرورت اجرایی کردن مواد ۹۸، ۹۹ و ۱۰۰ احکام برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین تاکید و توجه به موضوع خاص پیش روی اقتصاد در مورد گردشگری و موضوع مکان محور بافت‌های تاریخی و مناطق روستایی در برنامه ششم توسعه در راستای توسعه گردشگری، حفاظت از مواریث فرهنگی و تاریخی و رونق صنایع دستی با رویکرد ایجاد زمینه سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار، ایجاد افزایش اشتغال و کارآفرینی، کاهش بیکاری و توسعه پایدار و نیز تداوم پیگیری، رسیدگی، مراقبت و اعمال نظارت قوه مقننه بر نحوه اجرایی کردن اسناد بالادستی طرح و لوایحی در حوزه مسائل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی مطرح شد.

وظایفی که برای این کمیسیون برشمرده شده به این شرح است:

۱- استفاده از همه‌ی توان کارشناسی تخصصی نمایندگان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و صاحب نظران اقتصادی، گردشگری، صنایع‌دستی و تشکل‌های تخصصی میراث فرهنگی در راستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی و اسناد بالادستی حوزه‌های تخصصی و آمایش سرزمین و مواد احکام برنامه پنج ساله شش توسعه و سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه اقتصاد مقاومتی اعم از امور نظارتی و تقنینی.

۲- بررسی راهکارها و ارائه پیشنهادات اجرایی و طرح‌های قانونی و لوایح در راستای تحقق توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و حفاظت از مواریث فرهنگی، تاریخی و تحقق سیاست‌های ابلاغی توسط مقام معظم رهبری در برنامه پنج ساله ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران در امور گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و رهنمودهای ایشان در سال جاری.

۳- تداوم پیگیری و مراقبت، نظارت کمیسیون بر نحوه اجرای اسناد بالادستی مرتبط، احکام برنامه ششم توسعه و واگذاری فعالیت‌های قابل تصدی‌گری مطابق با سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در حوزه‌های تخصصی مرتبط و نحوه اجرای سیاست‌ها، برنامه‌ها و فعالیت‌های تخصصی.

۴-بررسی لوایح دولت و طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موارد فوق و بنا بر تبصره ماده ۴۴ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که به‌عنوان کمیسیون اصلی یا فرعی از سوی هیأت رییسه مجلس ابلاغ می‌شود.

۵- امکان حضور نمایندگان این کمیسیون در کمیسیون‌های تلفیق بودجه سالانه و برنامه ششم توسعه و شوراها و مجامع اقتصادی از طریق اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و قوانین مربوطه.

این طرح که از سوی ۱۰۰ نماینده امضا شده، بنا به اظهارات برخی نمایندگان و فعالان گردشگری، این هفته در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته می شود. این کمیسیون در شرایطی شکل خواهد گرفت که طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه نیز در دستور کار مجلس قرار دارد.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

2 + 8 =