خانه » موسیقی و هنر » رویکرد صرف اقتصادی، هنر اندیشه محور را به حاشیه می برد

رویکرد صرف اقتصادی، هنر اندیشه محور را به حاشیه می برد

رئیس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که رویکرد صرف اقتصادی به هنر، هنر مبتنی بر تفکر و اندیشه را به حاشیه و کنار سوق می دهد.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، محمد حسین ایمانی خوشخو ـ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ  در جلسه این کمیسیون گفت: اگرچه اقتصاد هنر امری ضروری و مهم است و به برنامه‌هایی نیاز دارد، اما رویکرد صرف اقتصادی به هنر و فشار و غلبه نگاه کاملا اقتصادی هنر را از درون خالی می کند و هنر مبتنی بر تفکر و اندیشه را به حاشیه و کنار سوق می دهد و در آینده نتایج ناخوشایندی برای هنر دارد.

او ادامه داد: مباحثی که درباره غالب فیلمنامه‌ها و بعضی نمایشنامه‌ها و آثار هنری مبنی بر نگاه صرف اقتصادی بدون توجه به ارزش‌های فرهنگی و اندیشگی مطرح می‌شود متاثر از همین رویکرد است.

رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر نقش مدیریت فرهنگی، هنری گفت: ضرورت دارد که مدیریت فرهنگی زمینه‌های مناسب برای تولید آثار هنری متنوع را فراهم کند و امکان تولید آثار هنری اصیل و اندیشه محور نیز مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن برنامه‌های مناسب برای رونق اقتصاد هنر نیز طراحی شود. در غیر این صورت و بدون توجه به ضرورت آثار هنری اصیل و مبتنی بر اندیشه، فرهنگ و هنر در آینده ضربه جدی می خورد.

ایمانی خوشخو با تاکید بر تعامل دولت با بخش خصوصی در زمینه هنر گفت: در این تعامل دولت وظایف سیاستگذاری، حمایت و نظرات را دارد که با توجه جدی به این وظایف زمینه تولید آثار هنری متنوع در بخش خصوصی فراهم می شود.

در ادامه این جلسه موارد دیگری از اساسنامه بنیاد هنر عاشورایی مطرح شد و اعضای کمیسیون هنر و معماری نظرات نهایی را درباره آن بیان کردند و مقرر شد با توجه به نظرات اعضای کمیسیون اساسنامه نهایی تهیه و تدوین شود.

همچنین در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعضای کمیسیون نظرات خود را درباره مسایل و رخدادهای جاری هنری کشور بیان کردند.

انتهای پیام

پاسخ دادن

نکات : آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*

5 × یک =